t

| Asiasanat |

Tekstejä & muuta

Jännäksi vai ei

Aiemmassa jutussa kyselin, putoaakohan vuoden keskilämpötila ensimmäisen kerran sitten vuoden 2012 sekä alle 5 asteen että vertailukautta 1991−2020 alemmaksi. Vertailukauden lämpötila oli 5,2 (5,23) astetta.

Helmikuun lopussa vuoden keskilämpötila oli 5,4 astetta vertailukauden vastaavaa alempi, toukokuun lopussa enää 0,8 astetta. Eilisen 17.9. tilanteessa ero oli kutistunut 0,3:een (0,25:een) asteeseen.

Ilmatieteen laitoksen ennuste näyttää lokakuun alkuun asti aika lämmintä, joten ero saattaa edelleen pienetä syyskuun aikana. Mutta vuotta on runsas neljännes jäljellä, joten vielä ei viitsi sanoa, että "jännäksi menee".

Asiasanat: Hyvinkäänkylä · vuoden keskilämpötila

18.9.2026 · 81

17.9.26

Irlanti ei osallistu vuoden 2027 Euroviisuihin, kertoo Hesari uutisessaan, eikä myöskään näytä kisoja televisiossa. Hienoa, Irlanti! Ja Suomea saa taas hävetä, kuinkas muuten.

Asiasanat: Euroviisut · Irlanti · Israel · otsikotta

17.9.2026 · 80

Kiihtyvästi lämmenneitä 2026

Seuraavassa taulukossa ovat Hyvinkäänkylän jaksolla 1977−2026 kiihtyvästi lämmenneet kuukaudet. Vuoden 2026 tilanteessa niitä ovat toistaiseksi toukokuu ja elokuu. Numerot tarkoittavat 30 vuoden keskilämpötilan muutosta kymmenvuotisaskelin. Itse keskilämpötilat löytyvät linkkien takana olevilta sivuilta.

  Muutos edeltävästä kaudesta
Kuukausi 1977−2006* 1987−2016 1997−2026
Touko 0,08 0,26 0,29
Elo 0,27 0,42 0,47
* Muutos kaudesta 1967−1996

Vuoden 2025 tilanteessa kiihtyvästi lämmenneitä olivat myös syyskuu, lokakuu ja marraskuu.

Asiasanat: Hyvinkäänkylä · kuukaudet

16.9.2026 · 79

Helteet paketissa

Tämän vuoden hellepäivät jäivät taakse jo kuukausi sitten. Niitä kertyi 14, mikä on viisi päivää vähemmän kuin vertailukaudella 1991−2020 keskimäärin. Kesäkuussa hellepäiviä oli 6, heinäkuussa 7 ja elokuussa 1.

Syyskuussakin on Hyvinkäänkylässä helteitä joskus harvoin ollut, viimeksi kahtena päivänä vuonna 2024. Tänä vuonna ei oltu lähelläkään.

Hellepäivien vuosiennätys 42 on vuodelta 2021.

Asiasanat: helle · Hyvinkäänkylä

15.9.2026 · 78

15.9.26

Eilen 14.9. Hyvinkäänkylässä vuorokauden keskilämpötila putosi ensimmäisen kerran tänä syksynä alle 10:n asteen. Lukema oli 9,1 astetta. Alitus tapahtui viisi päivää myöhemmin kuin vertailukaudella 1991−2020 keskimäärin.

Asiasanat: Hyvinkäänkylä · otsikotta · sää · vuorokauden keskilämpötila

15.9.2026 · 77

Kirjankansi nro 80

Kirjankansiprojektin, joka alkoi täällä mutta jatkuu tuolla, viimeisin pyöreä luku on 80. Luvulle sattui Heikki Immelin, Suomen Matkailuliiton Turisti-julkaisun toimittajan, esseitä ja aforismeja.

Tämä "projekti" on oikeastaan kehno korvike aiemmalle, keskeneräisenäkin yli 700 kirjaan jo ehtineelle perusteelliselle luetteloinnille, joka menetti merkityksensä, kun viime muutossa jouduimme karsimaan aikamoisen määrän kirjoja.

Asiasanat: kirjat

12.9.2026 · 76

9.9.26

Guardianissa oli artikkeli selvityksestä, jonka mukaan datakeskukset työllistävät briteissä vain neljänneksen siitä, mitä lobbarit ovat luvanneet. Lobbarit kiistävät päätelmän.

No niin, olin unohtanut, että Olkiluodon kolmosvoimalassa alkaa huomenna 50 päivän vuosihuolto. Me siis sanomme hyvästit sähkön hinnan 10 sentin alitukselle.

Asiasanat: datakeskukset · otsikotta · sähkön hinta

9.9.2026 · 73

8.9.26

Eilen Hyvinkäänkylässä vuorokauden keskilämpötila oli 10,9 ja alin lämpötila 2,0 astetta. Pysyttiin siis vielä 10:n (ja nollan) yläpuolella. Tuota keskilämpötilan 10 asteen rajaahan Ilmatieteen laitos käyttää termisten vuodenaikojen määrittämiseen.

Asiasanat: Hyvinkäänkylä · otsikotta · sää · vuorokauden keskilämpötila

8.9.2026 · 72

Alle kymmenen sentin?

Siirryimme joulukuussa pörssisähköön. Päätös oli hyvä − noin kahden viikon ajan. Joulukuun hintamme (ei kuvassa) oli 3,73 snt. Sitten tulivat tammikuu ja helmikuu ja lämpötilat alas, hinnat ylös.

Nyt on mielenkiintoista seurata, pääsemmekö vuoden loppuun mennessä alle 10 sentin. Punaisen käyrän lasku on loiventunut, joten ehkä emme. Ja sähkön hinta taitaa syksyn mittaan nousta edellisvuotta korkeammaksi, arvellaan Ylen jutussa.

Kesäkuusta alkaen kuvassa on kaksi vertailusopimusta: kunkin kuukauden 1. päivän halvin 24 kk:n sopimus ja halvin neljännesvuosisopimus. Hinnat ovat toteutuneen käyttömme mukaan tilanteessa 7.9. ja sisältävät kk-maksun ja myyjän marginaalin.

Asiasanat: sähkön hinta

8.9.2026 · 71

Only the dead have seen the end of war.
− George Santayana

Keywords: In English · lainaukset · Santayana, George

7.9.2026 · 70

Sivu 1 | seuraava

  1    2    3    4    5    6  

Asiasanat#

  A  · Aaltonen, Juhani  · Ahola, Suvi  · Anhava, Martti   B  · Bardit  · Bashung, Alain  · Berliini   C  · Cheung, Steven  · Cochran, Eddie  · Cohen, Marcel   D  · datakeskukset  · Dylan, Bob   E  · elämä  · esineet  · Euroviisut   G  · Greenfields   H  · Haavisto, Susanna  · Helenius, Mikko  · helle  · Helsinki  · Hesari  · Humppilan lasitehdas  · Hyvinkäänkylä  · Häme  · Hämeenlinna   I  · ihmisen osa  · In English  · Irlanti  · Israel   J  · J. D. Vance  · Jääpuisto   K  · Kampanellis, Iakovos  · kirjankansia hyllystämme  · kirjat  · Kivi, Aleksis  · kuolema  · kuukaudet   L  · lainaukset  · Lauantain toivotut levyt  · Lepistö, Markku  · life  · luistelu   M  · marraskuu  · Mauthausen  · memories  · Meri, Veijo  · muistot  · music  · musiikki  · Mårtenson, Lasse   N  · Nobel Peace Prize   O  · otsikotta   P  · politiikka   Q  · Qobuz   R  · Rautatiemuseo   S  · Saijonmaa, Arja  · Saksa  · Santayana, George  · Seitsemän veljestä  · skating  · syksy  · sähkön hinta  · sää   T  · Taube, Evert  · Taube, Sven-Bertil  · televisio  · Theodorakis, Mikis  · tiloja  · Tiptree  · Trump, Donald  · Tšehov, Anton   U  · United States   V  · valokuvat  · video  · vuoden keskilämpötila  · vuorokauden keskilämpötila   W  · White House  · Wiehe, Mikael   Y  · Yle  · Yle Teema   Z  · Zetterlund, Monica  · Zusi Bahnsimulatoren

Sivuston sisältöä

Kirjankansi hyllystämme

Anton Tšehovin suomennetut kertomukset

Tekstejä & muuta

Kirjoja, kansia hyllystämme (87)

Hyvinkäänkylän Lämpö & Vilu

 S    T    O    P 

Boycott USA!Boycott Israel!
The President of the United States of America − unhinged narsissistic liarThe Prime Minister of Israel − genocidal war criminal wanted by the ICC
Images by Craiyon.com

Tommi Salonen
tommi.salonen at iki.fi